Jak wybrać gaśnicę

Jaką gaśnicę wybrać do domu lub mieszkania?


Zastanawiasz się, jaka gaśnica do domu drewnianego lub do mieszkania będzie właściwa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto bliżej przyjrzeć się różnym rodzajom gaśnic, które można znaleźć w naszym sklepie.
Poniżej prezentujemy odpowiednie modele gaśnic dla poszczególnych typów pomieszczeń.

Wybór gaśnicy jest podyktowany przede wszystkim względami bezpieczeństwa, w tym skutecznością gaśniczą dla poszczególnych grup pożarowych:

Pożar materiałów stałych (np. drewna, papieru, węgla, tkaniny, słomy).
Pożar cieczy i materiałów stałych topiących się (np. nafty, benzyny, alkoholi, parafiny, farb, lakierów, rozpuszczalników).
Pożar gazów (np. gazu ziemnego, metanu, propanu, wodoru, acetylenu).
Pożary tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych (np. rozgrzanego oleju jadalnego na patelni, we frytownicy).
Pożary w pobliżu urządzeń elektrycznych do 1000V (np. żelazka, suszarki, czajnika, tostera, ładowarki).Wybierz gaśnice do:


Gaśnice do kuchniGaśnice do salonuGaśnice do sypialniGaśnice do kotłowniGaśnice do garażuGaśnice do warsztatuGaśnice do samochoduGaśnice do biuraGaśnica do domu – jaka sprawdzi się w kuchni?


To właśnie w kuchni mamy do czynienia z największym zagrożeniem pożarów materiałów stałych (A), cieczy i materiałów topiących się (B) oraz pożarów tłuszczów i olejów jadalnych (F). W tym pomieszczeniu zalecamy stosowanie gaśnic i urządzeń płynowych gdzie środkiem gaśniczym jest płyn ABF. Płynowa gaśnica do kuchni największą skuteczność gaśniczą ma w gaszeniu pożarów z grupy F, czyli palących się tłuszczy i olejów (np. rozgrzanego oleju na patelni).

Szczególnie polecanymi produktami do stosowania w kuchni są gaśnice:

Gaśnica płynowa Domowa 1 AF Gaśnica płynowa Domowa 1 AF WIĘCEJ
Gaśnica płynowa Domowa 2 biała Gaśnica płynowa Domowa 2 biała ABF WIĘCEJ
Gaśnica płynowa Domowa 2 czerwona ABF WIĘCEJ


Jaka gaśnica do salonu lub sypialni?


Z reguły w tych pomieszczeniach przebywamy najczęściej. To w salonie relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy, oglądamy telewizje czy po prostu spędzamy czas z rodziną, a w sypialni oczywiście śpimy. W obu tych pomieszczeniach najczęstszymi pożarami są pożary materiałów stałych (A), które nie rzadko są pod napięciem elektrycznym. Jaka gaśnica do gaszenia urządzeń pod napięciem będzie najlepsza?

Najlepszymi gaśnicami i urządzeniami do tych miejsc są gaśnice wodne-mgłowe i płynowe, które uwalniają środek gaśniczy miejscowo i nie pozostawiają problemów ze sprzątaniem.

Gaśnica tego rodzaju pozwala również gasić urządzenia pod napięciem do 1000 V.

W salonie i sypialni polecamy stosowanie poniższych gaśnic:

Gaśnica płynowa Domowa 1 AF Gaśnica płynowa Domowa 1 AF WIĘCEJ
Gaśnica płynowa Domowa 2 biała Gaśnica płynowa Domowa 2 biała ABF WIĘCEJ
Gaśnica wodna mgłowa 6 l AF WIĘCEJ


Jaka gaśnica do warsztatu samochodowego lub kotłowni?


Zarówno w kotłowni jak i w garażu najważniejszym czynnikiem wpływającym na dobór gaśnicy jest skuteczność gaśnicza. W tych właśnie pomieszczeniach ewentualny pożar może cechować się dużą energią.

Największą skuteczności charakteryzują się gaśnice proszkowe, które gaszą pożary z grup ABC.
Taka gaśnica do kotłowni lub gaśnica do garażu pozwoli ugasić urządzenia pod napięciem do 1000 V.

Do garażu i kotłowni polecamy:

Gaśnica proszkowa 4 kg ABC Gaśnica proszkowa 4 kg ABC WIĘCEJ
Gaśnica proszkowa 6 kg ABC Gaśnica proszkowa 6 kg ABC WIĘCEJJaka gaśnica do biura (w obiektach użyteczności publicznej)?


Odpowiedź na to pytanie jest określona przepisami prawa w rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719). Przepisy te mówią, że rodzaj gaśnicy powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie. Ponadto jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3) zawartego w gaśnicach przypada na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym. Dodatkowo gaśnica do biura powinna być umieszczona w miejscach łatwo dostępnych, nienarażonych na uszkodzenie, a do gaśnicy z każdego miejsca w obiekcie nie powinno być większej odległości niż 30m.

W biurach najlepiej stosować poniższe gaśnice:

Gaśnica proszkowa 2 kg ABC Gaśnica proszkowa 2 kg ABC WIĘCEJ
Gaśnica proszkowa 4 kg ABC Gaśnica proszkowa 4 kg ABC WIĘCEJ
Gaśnica wodna mgłowa 6 l AF WIĘCEJ


Jaka gaśnica do samochodu?


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, wszystkie pojazdy (w tym samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, ciągniki rolnicze itp.) oprócz motocykli, muszą być wyposażone w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym. W przypadku autobusów, których długość przekracza 6 m powinny to być 2 gaśnice samochodowe, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga wewnątrz autobusu.

Do samochodów osobowych zalecamy stosowanie:

Gaśnica proszkowa 1 kg BC (z) Gaśnica proszkowa 1 kg BC (z) WIĘCEJ
Gaśnica proszkowa 1 kg ABC (x) Gaśnica proszkowa 1 kg ABC (x) WIĘCEJ
Gaśnica proszkowa 2 kg ABC Gaśnica proszkowa 2 kg ABC WIĘCEJ


Na wszelki wypadek.


Poza gaśnicą wyposaż mieszkania w automatyczne czujki dymu i czadu, alarmujące o powstaniu zagrożenia.
Zadbaj o warunki do ewakuacji na wypadek pożaru.
Nie stosuj krat w drzwiach i oknach, na klatkach schodowych oraz wyjściach na dach.

Jeśli masz więcej wątpliwości dotyczących tego, jaka gaśnica do warsztatu, domu jednorodzinnego, mieszkania lub budynku użytku publicznego – np. salonu kosmetycznego albo fryzjerskiego czy też serwerowni, będzie odpowiednia, zapraszamy do kontaktu!

wróć do zakupów