Podręczny sprzęt gaśniczy - Zasady użycia

Podręczny sprzęt gaśniczy

Mimo swojej wszechobecności sprzęt gaśniczy wciąż pozostaje zagadką dla dużej ilości osób i zasady użycia gaśnic nie są wystarczająco dobrze znane. Dlatego powstał ten tekst – aby przybliżyć każdemu z Państwa zasady użycia podręcznego sprzętu gaśniczego oraz jego przygotowania. Zapraszamy do lektury!
 1. Co to jest podręczny sprzęt gaśniczy? Podręczny sprzęt gaśniczy służy do gaszenia pożarów. Głównymi jego cechami jest prostota użytkowania oraz niewielka waga – dzięki tym cechom w razie potrzeby każda osoba może z nich skorzystać.

 2. Sprzęt przeciwpożarowy powinien być umieszczony w pomieszczeniu w taki sposób, by od razu rzucał się w oczy.

 3. Zasady użycia gaśnic wymagają, by sprzęt gaśniczy znajdował się jak najdalej od miejsc potencjalnego pożaru oraz w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne.

 4. Przed rozpoczęciem akcji przeciwpożarowej przy użyciu sprzętu należy poprawnie ocenić ryzyko. Jeżeli jest ono zbyt wysokie – należy zaniechać prób gaszenia, rozpocząć ewakuacje z miejsca zagrożonego i należy wezwać straż pożarną.

 5. Przed użyciem należy się upewnić, że gaśnica jest odpowiednio przystosowana do pożaru. Urządzenie gaśnicze BC nie poradzi sobie w wypadku pożaru materiału grupy A, przez co ich skuteczność będzie znikoma.

 6. Podczas gaszenia pożaru liczy się każda sekunda. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest zwrócić się o pomoc do innych osób. Dzięki temu szansa na powodzenie znacznie się zwiększa.

 7. Przed przystąpieniem do gaszenia należy sprawdzić, czy w okolicy źródła ognia nie ma urządzenia podłączonego do prądu elektrycznego. Jeżeli jest lub istnieje jakakolwiek wątpliwość – należy skorzystać z gaśnicy przystosowanej do gaszenia urządzeń znajdujących się pod napięciem.

 8. Środek gaśniczy należy kierować wprost na źródło ognia.

 9. Należy go również kierować zgodnie z kierunkiem wiatru, a nie pod wiatr.

 10. Po zakończeniu akcji gaśniczej należy wystrzegać się ponownego zapłonu – warto więc wciąż mieć pod ręką rezerwę środka gaśniczego.

 11. Po każdym wykorzystaniu gaśnicę należy natychmiast oddać do autoryzowanego serwisu – w innym wypadku nie ma gwarancji, że będzie można z niej skorzystać w wypadku następnego pożaru.

 12. Wykaz autoryzowanych zakładów serwisowychwww.ogniochron.eu.

zobacz gaśnice do domu

Dzięki nam znasz podstawowe zasady użycia sprzętu gaśniczego. Pora więc przypomnieć, co zaliczamy do podręcznego sprzętu gaśniczego. W naszym sklepie możesz kupić gotowe zestawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, na które składa się gaśnica i inne niezbędne akcesoria. Jeśli chodzi natomiast o dostępne gaśnice to na naszej stronie znajdziesz m.in.: