Historia sprzętu gaśniczego

Historia gaśnic

Charakterystyczne, czerwone butle mija się codziennie, przechodząc korytarzami budynków publicznych czy zakładów pracy. Każdy kierowca ma także obowiązek posiadać w swoim pojeździe mniejszą wersję, jaką jest gaśnica 1 kg. Jednak zanim stały się one tak powszechnie występującym elementem, musiało upłynąć kilkaset lat! Było to dla ludzkości nie lada wyzwanie. Wszak ogień towarzyszy nam od zawsze i jego poskromienie jest dużym sukcesem człowieka.


Historia gaszenia pożarów


Tak szybko jak pojawił się ogień, zdano sobie sprawę z jego niszczycielskiej mocy i pojawiła się konieczność zorganizowania systemu, który będzie przeciwdziałał jego rozprzestrzenianiu się. Podstawowym środkiem tamującym płomienie była woda. W starożytnym Rzymie cesarz Oktawian August zapoczątkował wyznaczanie specjalnych grup, które nazywano Militia Vigilum. Były to formacje wojskowe, które uważa się za pierwowzór straży pożarnej. Wśród funkcji, jakie pełnili członkowie takich oddziałów, były osoby nazywane wodnonoszami. Ich zadaniem było zapewnienie surowca niezbędnego do gaszenia, który pozyskiwano z akweduktów i transportowano we wiadrach oraz koszach. Używano także sikawek, które pozwalały na gaszenie pożaru z większej odległości.


Wynalezienie gaśnicy


Choć pierwsze systemy zorganizowanego pożarnictwa postały w starożytności, dopiero w XVII wieku pojawiły się pomysły, które stały się zaczątkiem stworzenia sprzętu pożarniczego, którego używa się dziś. W 1734 roku niemiecki lekarz M.Fuches wymyślił, że dobrą metodą gaszenia byłoby wrzucanie w płomienie pojemników wykonanych ze szkła, które w środku należy wypełnić słoną wodą. Musiało minąć ponad osiemdziesiąt lat, żeby któryś z naukowców podchwycił pomysł na ten wynalazek. Tą osobą był George William Manby, któremu w dużej mierze zawdzięczamy to, jak wygląda dziś np. gaśnica 2 kg. Jego wynalazek składał się z miedzianego cylindra, wypełnionego wodą i sprężonym powietrzem. Posiadało także zawór, którego zadaniem było dostarczenie pod ciśnieniem wody do źródła pożaru.

Pozytywną stroną naszych czasów jest to, że materiały przeciwpożarowe są łatwo dostępne. Zawdzięczamy to m.in. twórcom tego wynalazku. Jeśli chodzi o gaśnice, sklep specjalizujący się w sprzedaży takich produktów, posiada różnorodne typy, które można dopasować do właściwości gaszonych substancji. Są też dostępne w wielu rozmiarach, mniejsze sprawdzą się przy ochronie małych pomieszczeń, natomiast gaśnica 6 kg będzie polecana do większych. Osoby, które interesowały się zakupem, mogą być pozytywne zaskoczone tym, ile kosztuje gaśnica. Cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych.

GAŚNICE SKLEP