Środki ochrony przeciwpożarowej w domu jednorodzinnym

Czy gaśnica w domu jest obowiązkowa?


Choć właściciele domów jednorodzinnych nie są prawnie zobowiązani do wyposażenia budynku w gaśnicę, czy instrukcję postępowania w razie pożaru, nic nie stoi na przeszkodzie, by jak najlepiej zabezpieczyć swój dom. Szczególną uwagę warto zwrócić na pomieszczenia, w których ryzyko wystąpienia pożaru jest największe, czyli kotłownia, garaż, warsztat i kuchnia. Ze względu na obecność kotłów, kuchenek i materiałów palnych to właśnie z tych miejsc zaczyna rozprzestrzeniać się ogień. Dlatego warto zainwestować i umieścić w okolicy garażu lub kotłowni jeden z dostępnych środków ochrony przeciwpożarowej. W miejsca zagrożone pożarem klasy ABC, jakie występują najczęściej w garażach i kotłowniach, najlepiej sprawdzi się proszkowa gaśnica 6 kg. Nie ma potrzeby zakupu większego rozmiaru.
gaśnice proszkowe

Czujniki alarmujące i inne środki ochrony


Kolejnym ze sposobów ochrony przeciwpożarowej jest montaż specjalnych czujników wykrywających obecność dymu w powietrzu. Detektory te mają za zadanie wykryć zagrożenie i poprzez głośne sygnały dźwiękowe i błyski świetlne ostrzec o niebezpieczeństwie domowników. Warto także zainstalować czujniki wykrywające tlenek węgla, zwany potocznie czadem – ten cichy zabójca odbiera życie ponad 100 Polakom rocznie, a w przypadku instalacji i pieców gazowych dobrze jest rozważyć zakup czujnika gazu. Wśród dodatkowych środków ochrony przeciwpożarowej można wymienić także koce gaśnicze. Cena zależna jest od wielkości koca i zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Umiejętnie użyty koc służy odcięciu dopływu tlenu do ognia, dzięki czemu można ugasić pożar już w jego zarodku.

Choć właściciele domów jednorodzinnych nie mają obowiązku zakupu gaśnicy ani żadnych innych systemów antypożarowych, należy pamiętać, że są zobowiązani do okresowego sprawdzania wszystkich instalacji sanitarnych, w tym gazowej, grzewczej, klimatyzacji i wentylacji. Zakup dodatkowych czujników, gaśnic i innych środków ochrony przeciwpożarowej jest dobrowolny, jednak szczególnie polecany w przypadku kotłowni, garaży i pomieszczeń z piecykami gazowymi lub kominkami.