Jak zachować bezpieczeństwo w przydomowym warsztacie?

Ochrona przeciwpożarowa

Bliska obecność urządzeń pod napięciem i materiałów lub cieczy palnych jest najczęstszą przyczyną pożarów w warsztatach. Wystarczy chwila nieuwagi, by ogień zaczął się rozprzestrzeniać, a obecne w warsztatach butle gazowe, czy urządzenia pod napięciem sprawiają, że sytuacja jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Do przydomowych warsztatów, jak i garażu, czy kotłowni szczególnie polecane są popularne gaśnice proszkowe. Dostępne są w wariantach od 1 do nawet 12 kg, lecz najczęściej stosuje się 4 lub 6 kg – mniejsze przeznaczone są do użytku w samochodach, a większe w dużych zakładach przemysłowych. Gaśnica taka sprawdza się przy pożarach typu ABC, o dużej sile, czyli tych mogących wystąpić w warsztatach i garażach i charakteryzuje się najwyższą skutecznością w porównaniu do gaśnic innego rodzaju o podobnych rozmiarach. Jej działanie polega na przerwaniu reakcji spalania w wyniku zjawiska antykatalizy. Wybór rozmiaru gaśnicy zależny jest od wymiarów pomieszczenia, w mniejszych warsztatach i garażach jednostanowiskowych gaśnica proszkowa 4 kg z pewnością wystarczy. Do większych pomieszczeń zaleca się zakup gaśnicy 6 kg.
gaśnica proszkowa

Środki ochrony indywidualnej

Należy także pamiętać o ochronie zdrowia w trakcie codziennych czynności, nie tylko w razie wypadku. W zależności od charakteru warsztatu i przeprowadzanych w nim prac należy wyposażyć się w odzież i rękawice ochronne, maski, okulary i specjalne obuwie. Odpowiedni sprzęt nie tylko zniweluje ryzyko urazów, ale także pozytywnie wpłynie na komfort pracy. Na wyposażeniu warsztatu warto też mieć kask – przyda się on w szczególności podczas pracy na wysokości lub gdy istnieje ryzyko doznania urazu od ciężkiego przedmiotu. Osoby wykonujące pracę na kolanach powinny zaopatrzyć się w nakolanniki – niwelują one obtarcia i odciążają stawy.

Należy pamiętać, by na wyposażeniu warsztatu, poza gaśnicą i środkami ochrony indywidualnej znalazła się także apteczka wyposażona w bandaże, nożyczki, rękawiczki, płyny do odkażania, plastry, gazy i pozostałe opatrunki.