Czy potrzebuję czujnik gazu?

Czujnik gazu Ogniochron


Jakie zagrożenia niosą za sobą instalacje gazowe?

Instalacje gazowe występują w wielu polskich domach i mieszkaniach – czy jako kotły, czy gazociągu doprowadzające gaz do kuchenek. Ze względu na charakterystyczny zapach gazu, mogłoby się wydawać, że z łatwością możemy wyczuć zagrożenie. Sprawa nie jest jednak tak oczywista na przykład nocą, kiedy śpiąca rodzina może nie zdawać sobie sprawy w obecności gazu w powietrzu i ulec zatruciu. W takim przypadku przychodzą z pomocą domowe czujniki gazu, alarmujące głośnym sygnałem dźwiękowym o niebezpieczeństwie. Nawet gdy wyczujemy obecność gazu w powietrzu, jego stężenie może być już na tyle duże, że wystarczy iskra powstała wskutek wyładowania pomiędzy dłonią a klamką, aby doszło do wybuchu. Czujniki gazu zapobiegają także takim sytuacjom, ostrzegając o obecności gazu, zanim jego stężenie osiągnie niebezpieczny poziom.
czujnik gazu

Gdzie umieścić czujnik gazu?

Aby odpowiednio zabezpieczyć dom przed tragedią, w miejscach występowania instalacji gazowych należy umieścić czujniki gazu. Domowe detektory najczęściej umieszczane są w kuchniach, w których znajdują się gazowe kuchenki i piekarniki, łazienkach za piecykiem gazowym oraz kotłowniach. Umieszczone zgodnie z zaleceniami producenta na wysokości ok. 2 m będą w stanie ostrzec użytkowników, gdy stężenie gazu w powietrzu przekroczy około 15%. W przypadku, gdy do domu doprowadzany jest gaz płynny, takie czujniki umieszcza się około 15 cm nad posadzką, gdyż w przeciwieństwie do gazu ziemnego, jest on cięższy od powietrza i to właśnie nad posadzką się kumuluje. Wszelkie urządzenia ostrzegające – czy to czujniki gazu, dymu, czy czadu nie powinny być niczym zasłonięte, ani znajdować się w trudno dostępnych miejscach.

Choć powszechnie wiadomo o niebezpieczeństwie, jakie powoduje emitowany z urządzeń tlenek węgla, wciąż niewiele mówi się o zagrożeniach płynących z nieszczelnych instalacji gazowych. Zatrucie gazem najczęściej występuje nocą, gdy śpiący domownicy, pomimo charakterystycznego zapachu, nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Ponadto gaz jest substancją silnie wybuchową – w przypadku, gdy jego stężenie w powietrzu rośnie, wzrasta ryzyko eksplozji. Czujniki ostrzegają domowników o niebezpieczeństwie.

zobacz czujniki gazu