Gdzie umieścić czujnik czadu i dymu?

Czujnik dymu

Jednym z takich urządzeń ostrzegawczych, w wielu krajach uznawany za obowiązkowe wyposażenie domu, jest czujnik dymu. Cena urządzenia zależna jest od technologii wykonania i waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – dobry czujnik można kupić już od 100 zł. Wybór urządzenia powinien być przede wszystkim podyktowany wielkością domu lub mieszkania. Największe bezpieczeństwo zapewni zamontowanie po jednym czujniku w każdym z pomieszczeń. Jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe ze względów finansowych, należy rozważyć umieszczenie przynajmniej jednego na każdej z kondygnacji – w szczególności w okolicach sypialni, pokoju dziecięcego i salonu. Należy zwrócić uwagę, by urządzenie było zamontowane pionowo na suficie, najlepiej na środku pomieszczenia, z dala od urządzeń grzewczych, klimatyzatorów i wentylatorów.
czujnik dymu

Czujnik czadu

Powszechnie stosowane w Polsce kotły gazowe, kominki i piece kaflowe mogą na skutek spalania wydzielać do atmosfery niebezpieczny gaz, jakim jest tlenek węgla. Ten bezwonny i niemożliwy do wyczucia gaz jest nazywany cichym zabójcą i co roku jest przyczyną około 100 śmierci na skutek zatrucia w samej Polsce, dlatego decydując się na budowę kotła lub kominka warto także zainwestować w czujnik czadu. Jaki najlepiej wybrać? Przede wszystkim taki, który jest certyfikowany, o odpowiednio głośnej sygnalizacji dźwiękowej i sporym zasięgu detekcji. Czujnik należy umieścić w pobliżu urządzenia, w którym spalany jest węgiel – kotła, pieca lub kominka, lecz nie bliżej niż 2 m od niego. Należy zwrócić uwagę, aby urządzenia nie montować w pobliżu wentylacji lub innych urządzeń zakłócających ruch powietrza. W domkach piętrowych powinno się umieścić przynajmniej po jednym urządzeniu na każdej z kondygnacji.

Choć w Polsce nie ma takiego obowiązku, w wielu krajach prawo nakazuje właścicielom mieszkań i domów zamontowanie w nich czujników dymu. Badania wykazują, że większość ofiar pożarów traci życie właśnie w efekcie wdychania toksycznych oparów, niż wskutek bezpośredniego działania ognia lub wysokich temperatur. Zatem, choć nie jest to obowiązkowe, warto rozpatrzyć decyzję o zakupie odpowiednich czujników.