Gaszenie baterii litowo-jonowych - co musisz wiedzieć?

Czy zdajesz sobie sprawę, że bateria litowo-jonowa może się zapalić? Pożar baterii może stanowić olbrzymie zagrożenie. Gaszenie baterii litowo-jonowych jest skomplikowanym procesem. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat – istotny jest zwłaszcza aspekt zapobiegania, a także radzenia sobie w takiej sytuacji.

Czy bateria litowo-jonowa może się zapalić? Odpowiadamy

Baterie litowo-jonowe są obecnie bardzo popularne. Nic dziwnego; te niewielkich rozmiarów magazyny energii są bardzo wydajne, a przy okazji nie generują śladu węglowego i innych niepożądanych substancji do naszego środowiska. Efektywność takich źródeł energii sprawiła, że obecnie na bateriach tych pracują smartfony, laptopy, hulajnogi, samochody oraz autobusy. Nie można zapomnieć także o innych sektorach. Baterie tego typu stosuje się między innymi w przemyśle morskim, lotniczym, transportowym oraz informatycznym. Dlaczego jeszcze inwestuje się w takie źródła energii? Baterie zapewniają także dużą gęstość mocy; korzystanie z nich umożliwia także magazynowanie energii nawet przy niskim poziomie samorozładowania. Potrafią działać bez zarzutu przez naprawdę długi czas, dzięki czemu możliwe jest praktycznie nieustanne korzystania z danego urządzenia.

Szczególnie istotne jest odpowiednie ładowanie takiej baterii. Jeśli robimy to w sposób nieprawidłowy, wówczas może dojść do tego, że rozwinie się zapłon baterii litowe. Sytuacja ta jest naprawdę poważna; pożar baterii litowej trwa czasami przez wiele godzin, a jego ugaszenie wymaga odpowiedniego sprzętu. Co ciekawe, takie groźne sytuacje zdarzają się stosunkowo często. Baterie zapalają się nie tylko w samochodach, ale również telefonach komórkowych, laptopach czy elektronicznych papierosach.

Pożar baterii litowej — temperatura odczuwalna

Podczas pożaru baterii litowej, wydziela się duża ilość ciepła. Ciepło wydzielane podczas takiej niepożądanej sytuacji z udziałem baterii litowo-jonowej, może mieć temperaturę nawet do tysiąca stopni Celsjusza! Co więcej, proces ten wiąże się z wydzielaniem szkodliwych substancji, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Dlaczego pożar baterii litowo-jonowej może być trudny do ugaszenia? Jeśli wewnątrz układu baterii wzrośnie temperatura, to jej komponenty zaczną generować dodatkowe ciepło. Rosnąca temperatura wywoła w końcu reakcję łańcuchową, która może przerodzić się w zapłon. Niestabilność termiczna może łatwo doprowadzić do dekompozycji elementów ogniwa; na skutek tego pojawia się rozszczelnienie oraz wydobycie gazów odpowiedzialnych za zapłon.

Sam pożar baterii litowo-jonowej można ugasić całkiem sprawnie; problemem jest jednak reaktywność litu, który sprawia, że bateria nieustannie dostarcza tlenu do baterii. Proces ten na nowo rozpala pożar, przez co awaria może trwać naprawdę długo. Warto wspomnieć również o tym, że jedna usterka w danym ogniwie może niestety doprowadzić do kaskadowego wzrostu zagrożenia – i to na cały system akumulatorów.

Co może spowodować pożar lub pojawienie się zapłonu w baterii litowo-jonowej? Wspomnieliśmy już o niewłaściwym ładowaniu bądź przegrzaniu urządzenia. Na taką sytuację wpływ może mieć również:

  • niedoładowanie akumulatorów,
  • uszkodzenie mechaniczne – na przykład w procesie instalowania akumulatora bądź na skutek wypadku drogowego pojazdu elektrycznego,
  • wada fabryczna separatora – może ona doprowadzić do tego, że zawarte w baterii elektrody oraz elektrolit wejdą w kontakt bezpośredni, co spowoduje zwarcie

Jak ugasić pożar baterii? Nasze podpowiedzi

Jeśli dojdzie już do pożaru baterii, to szczególne znaczenie będzie mieć chłodzenie ogniw. To ta część odpowiada bowiem za rozprzestrzenianie się awarii. Warto przy okazji zaznaczyć, że cały proces gaszenia baterii jest naprawdę skomplikowany. Nie każda gaśnica jest do tego odpowiednia. Jeśli posiadamy sprzęt, który został wyposażony właśnie w baterie litowo-jonowe, to koniecznie zainwestujmy również w odpowiednie gaśnice.

Sklep internetowy OGNIOCHRON posiada ofercie szereg różnych produktów, które mogą się przydać właśnie w takich niepożądanych sytuacjach. Nasz rozbudowany asortyment obejmuje również gaśnice do baterii litowo-jonowych, które działają niezawodnie. Dedykowane gaśnice to gwarancja odpowiedniego zabezpieczenia; pożar baterii litowo-jonowych może zdarzyć się dosłownie w każdej chwili. Warto jeszcze raz podkreślić, że pożar takich materiałów nie tylko zniszczy nasz sprzęt; wydzielane wówczas opary są szkodliwe dla człowieka. Jak najszybsze ugaszenie zapalonej baterii litowo-jonowej ma zatem ogromne znaczenie; udać się to może z proponowanymi przez nas gaśnicami.

W naszym sklepie internetowym zainteresowani mogą znaleźć również inne typy gaśnic. Proponujemy klientom wyłącznie najlepsze rozwiązania, które zapewniają ochronę i bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaką gaśnicę wybrać dla siebie czy swoich bliskich, to nasi specjaliści chętnie pomogą Ci znaleźć odpowiedni produkt. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprzedaży profesjonalnych gaśnic; zakupy w naszym sklepie to gwarancja całkowitego zadowolenia.