Jak zabezpieczyć się na wypadek wybuchu pożaru w garażu lub kotłowni?

Gaśnica do biura

Choć istnieją bardzo restrykcyjne reguły bezpieczeństwa przeciwpożarowego w miejscu pracy, mieszkania i domy prywatne nie są obwarowane podobnymi przepisami. Rozsądek podpowiada, żeby w garażu czy kotłowni znajdowały się gaśnice proszkowe lub innego typu, jednak wiele osób zapomina o zakupie takiego wyposażenia, które powinno być podstawowym.


Jaki model wybrać i ile to będzie kosztować?


Najlepszym rozwiązaniem do tego typu pomieszczeń są gaśnice proszkowe. Cena takiego urządzenia zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, jest ona uzależniona od ilości środka gaśniczego. Przykładowo gaśnica proszkowa 6 kg kosztuje niewiele ponad sto złotych. Na etykiecie widnieje oznaczenie ABC, które oznacza, że urządzenie jest w stanie ugasić różnorodne materiały czy ciecze. Litera A to symbol materiałów stałych takich jak m.in. elementy drewniane, papier oraz tkaniny takie jak np. tapicerka, ręczniki czy ubrania. B oznacza grupę materiałów oraz cieczy topiących się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Do tej grupy można zaliczyć tłuszcze, aceton, benzynę czy smołę. Ostatnia litera symbolizuje pożary olejów i tłuszczy jadalnych.

Gaśnica proszkowa 4 kg ABC Gaśnica proszkowa 4 kg ABC zobacz
Gaśnica proszkowa 6 kg ABC Gaśnica proszkowa 6 kg ABC zobacz


Ile gaśnic umieścić w domu?


Jeżeli mieszka się w domu piętrowym, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie dwóch gaśnic na każdym z pięter. Jeśli oprócz budynku głównego przylega garaż czy piwnica warto, by w każdym z tych pomieszczeń również znalazła się np. Gaśnica proszkowa 4 kg. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie miało się sprzęt gaśniczy zawsze w zasięgu wzroku, co może przełożyć się na szybsze ugaszenie źródła pożaru. Najlepiej, żeby została ona umieszczona w miejscu dobrze widocznym, będącym jednocześnie w niewielkiej odległości od potencjalnego miejsca zaprószenia ognia. Gaśnica proszkowa 2 kg może być umieszczona np. w korytarzu, dzięki czemu dostęp będzie zbliżony, niezależnie od tego, w którym z pomieszczeń pojawią się płomienie.

Jeśli chodzi o gaśnice proszkowe, ceny takich urządzeń nie są wygórowane. Jednak oprócz kupna takiego zabezpieczenia w miejscu zamieszkania, warto spróbować obejrzeć dom i pomieszczenia gospodarcze z trochę innego punktu widzenia niż codzienny. Jeżeli zejście do piwnicy zostało zastawione np. ciężkimi meblami, być może czas na zmianę wystroju, ponieważ takie rozwiązania będą niepotrzebnie utrudniały dostęp do drogi ucieczki. Dobrym rozwiązaniem może być też zamontowanie w pomieszczeniach gospodarczych urządzeń alarmujących takich jak np. czujnik dymu. Jaki wybrać model, żeby spełnił swoje zadanie? Takie informacje można znaleźć na firmowym blogu, gdzie dzielimy się wiedzą na temat sprzedawanych urządzeń i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

GAŚNICE DO KOTŁOWNI

GAŚNICE DO GARAŻU