Zakup podręcznego sprzętu gaśniczego do domu

Podręczny sprzęt gaśniczy

Mało intensywne pożary w gospodarstwie domowym to coś, co może przytrafić się każdemu. Wystarczy zwarcie instalacji elektrycznej, niewyłączenie nagrzewającego się urządzenia od gniazdka czy chwila nieuwagi przy gotowaniu. W 2017 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad trzydzieści tysięcy przypadków pożarów w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i jednorodzinnych. Choć oczywiście, nikt nie planuje wystąpienia takich wypadków, warto przygotować się na taką możliwość.


Obowiązkowe wyposażenie każdego gospodarstwa domowego


Podstawowy podręczny sprzęt gaśniczy powinien znajdować się w każdym domu czy mieszkaniu. Rozprzestrzenienia się ognia można uniknąć, ale niezbędny do tego działania jest podręczny sprzęt gaśniczy. Jego największą zaletą jest to, że aby z niego skorzystać, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy. Będzie on łatwy w obsłudze dla każdego. Jednak warto mieć na uwadze to, że obowiązkiem domowników jest dowiedzenie się, jak należy z niego korzystać w sposób prawidłowy.


Jaki sprzęt gaśniczy warto zakupić?


Strażacy wymieniają przynajmniej kilka artykułów przeciwpożarowych, które warto mieć w domu lub pomieszczeniu gospodarczym, na wszelki wypadek. Jednym z podstawowych elementów są gaśnice różnego typu. Bez problemu można je kupić zarówno stacjonarnie, jak i internetowo. Wśród dostępnych rozwiązań są gaśnice proszkowe, których używa się w przypadku płonących ciał stałych, płynów czy gazów. Ponadto, można ich także używać przy gaszeniu instalacji elektrycznych. Innym rodzajem są gaśnice pianowe, stosowane przy gaszeniu łatwopalnych płynów takich jak farby, smary czy benzyna oraz ciał stałych. W sklepach można zakupić także gaśnice śniegowe, których użycie nie zostawia intensywnych zabrudzeń.


Środki idealne na niewielki pożar


Jeśli w mieszkaniu pojawił się ogień na dywanie lub w kuchni, warto mieć pod ręką koce gaśnicze. Cena takiego rozwiązania jest niewielka, zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Są one niezastąpione przy odcinaniu dopływu powietrza. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Szczelne nałożenie go na źródło ognia spowoduje odcięcie dopływu powietrza, dzięki czemu pożar zostanie ugaszony w zarodku.

Jest dużo życiowej mądrości w popularnym powiedzeniu, że „przezorny jest zawsze ubezpieczony”. Straty, jakie powoduje ogień, mogą być ogromne, niektóre wręcz nieodwracalne. Dlatego warto zakupić wspomniane w tym artykule produkty, aby mieć pewność, że zawsze posiada się pod ręką sprzęt niezbędny do gaszenia ognia.

GAŚNICE SKLEP